Welcome to College Confidential!

The leading college-bound community on the web

Sign Up For Free

Join for FREE, and start talking with other members, weighing in on community polls, and more.

Also, by registering and logging in you'll see fewer ads and pesky welcome messages (like this one!)

As a CC member, you can:

Healthy, tasty, cheap eating besides Ramen

pugfug90pugfug90 Posts: 1,595Registered User Member
edited October 2010 in College Life
Mmm, Ramen, a quarter a pack, 3 times a day, only 75 cents. But 50%?!? sodium... And I read someone here attributed Maruchan's high sodium to headaches. So yeah, got any ideas on cheap food that's not torture? I think PBJ isn't too expensive, except it's PBJ. And that's all I got. Also, feel free to chime in with drink suggestions. I see Capri Sun is $2 for 10, 20 cents a pack...
Post edited by pugfug90 on
«134567

Replies to: Healthy, tasty, cheap eating besides Ramen

  • sbc1234sbc1234 Posts: 60Registered User Junior Member
    what about those 100 calories pack? milk and cereal?
  • GoldShadowGoldShadow Posts: 6,160Registered User Senior Member
    I have to second milk and cereal.
  • goodusernamegoodusername Posts: 303Registered User Junior Member
    My understanding is that most of the sodium is in the broth, so you can avoid a lot of it by just not drinking the water.
  • quaerequaere Posts: 1,264Registered User Senior Member
    Yeah. Cook the Ramen but dump the broth and add peas, carrots, mushrooms, meat or cubed tofu, etc. and you actually end up with a decently healthy and appetizing meal . . .
  • AFPrep850AFPrep850 Posts: 456Registered User Member
    Some good cheap meals that you can make with just a fridge and microwave:

    1. Kraft Mac & Cheese. Not Easy Mac, the real stuff. You can cook it in the microwave by adding 1 3/4 cups of water to the noodles and cooking uncovered for 5 minutes. Stir and cook another 5 1/2 minutes. Then add the 1/4 cup of milk and the cheese sauce. Buy your Mac & Cheese in the multi-pack, it's pretty cheap that way.

    2. Peanut Butter & Jelly. A big jar of peanut butter and a big jar of jelly aren't overly expensive and should last you a good while. All you'll need is a loaf of your favorite bread every so often. I like mine on rye, personally, and recommend Beefsteak brand bread if you want a good rye. I also recommend a tall cool glass of milk with this.

    3. Hot Dogs. Ball Park sells an eight pack of franks that are individually wrapped and easily microwavable. Each pack comes with a coupon for like 50 cents or so off your next purchase of them. Get the beef ones, they're a bit more expensive but taste better. Buns are pretty cheap in most areas and a jar of mustard should last you a good while as well.

    4. Store Brand Frozen Veggies. I don't know how many of you like to snack on vegetables, especially cooked ones, but if you buy your store brand's frozen veggies you can get a good deal and can nuke them in the microwave.

    5. Crackers and Peanut Butter. Saltine crackers (Premium, etc) aren't overly expensive and go nice with peanut butter. You can also get Ritz crackers for a bit more money. Alternately use cheese, get the block of cheese and cut it using a grapefruit knife.

    6. Dunkaroos. 'Nuff said.

    7. Cereal. It's already been said but I'll say it again. I keep a box of it next to my desk at most times. Cheerios are great right out of the box, and I personally like Wheaties this way as well. But a real treat is Shredded Wheat with peanut butter.

    Also, if you really want to be cheap, ask for extra ketchup, mustard, mayo, napkins, straws, salt, etc whenever you go for fast food. Those napkins are really handy to have in your car.
  • soulofheaven8soulofheaven8 Posts: 574Registered User Member
  • AFPrep850AFPrep850 Posts: 456Registered User Member
    ^ I second that. Also a big fan of Campbell's condensed vegetarian vegetable.
  • Dorian_ModeDorian_Mode Posts: 1,444Registered User Senior Member
    There are some nicer brands of ramen out there which, if I recall correctly, do not cost much more than Maruchan. All-natural seaweed ramen tastes infinitely better than your typical Instant Lunch.
  • huskem55huskem55 Posts: 4,284User Awaiting Email Confirmation Senior Member
    if you eat tuna, its always on sale.
    pasta
  • saxsax Posts: 4,186Registered User Senior Member
    DO you have a kitchen or just a microwave and mini fridge?

    I'll add:
    Healthy and cheap
    Protein: eggs, canned beans Carbs: brown rice
  • geomomgeomom Posts: 740Registered User Member
    For the super cheap:

    rice in large bags

    potatos on sale

    learn to bake or get a breadmaker at a yard sale
    (ingredients for a loaf of bread cost ~$0.25)

    fruit from fruit stands or marked down in the grocery store
    (freeze and make into smoothies w/ a little milk)
    brown-ripe bananas make the sweetest smoothies w/ strawberries or peaches

    get your macaroni and cheese powder in bulk (@coop-type store)
    buy your macaroni in bulk. Cuts the cost in half.


    To cheaply inprove your quality of eating:

    Learn to cook sauces, soups, casseroles, indian food, mexican food.
    Yum.
  • bobmallet1bobmallet1 Posts: 872- Member
    chicken piccata and veal parmigiana
  • pugfug90pugfug90 Posts: 1,595Registered User Member
    Good thinking on the hot dogs:-)

    Also, good on the dumping the broth. Usually, I dump half the broth after I cook so the top noodles won't burn me and I still have some to sip.

    BTW, how much $ do you spend on eating per day/week/month or whatever?
  • pugfug90pugfug90 Posts: 1,595Registered User Member
    Ooh, good idea on cheap fruits and smoothiess.

    BTW, I bought a 25c single maruchan chicken noodle thing to try and save money compared to the 33c per unit cylinder packkk... Ack! No fake shrimp, carrots, corn, just noodles and broth o.o lol

    Also, I just noticed that a Ramen only has 200 calories. Even though I'm just 110lbs, more calories=good!
  • AlecAlec Posts: 47Registered User Junior Member
    AFPrep850: That **** is so unhealthy.
    I mean peanut butter, jelly, cereal?
    No wonder Americans are considered fat..

    I have a couple of healthy and cheap suggestions:
    Oat Meal with milk. Add jelly if you want to for flavor.
    Pasta, Vegetable oil, tuna/chicken
    a protein shake of eggs, milk, bananas, oat and something more for desired flavor.
    Snacks would be nuts or sunflower seeds, they are healthy and nutricious.
    Just don't eat too much salt. Sunflower seeds are really cheap, nuts might be a bit more expensive.
«134567
Sign In or Register to comment.