Welcome to College Confidential!

The leading college-bound community on the web

Sign Up For Free

Join for FREE, and start talking with other members, weighing in on community discussions, and more.

Also, by registering and logging in you'll see fewer ads and pesky welcome messages (like this one!)

As a CC member, you can:

  • Reply to threads, and start your own.
  • Post reviews of your campus visits.
  • Find hundreds of pages of informative articles.
  • Search from over 3 million scholarships.
We've just launched our new college search tool at http://www.collegeconfidential.com/schools. Use this form to provide feedback as we continue to work toward a more robust solution to best meet your needs.

math question

Ren the SAT'erRen the SAT'er Registered User Posts: 2,303 Senior Member
edited July 2008 in SAT Preparation
the price of ground coffee beans is d dollars for 8 ounces and each ounce makes c cups of brewed coffee. in terms of c and d, what is the dollar cost of the ground coffee beans required to make 1 cup of brewed coffee?

a. d/8c
b. cd/8
c. 8c/d
d. 8d/c
e. 8cd

how do i approach this problem? its always confusing when it has 3 diff things going on =/
Post edited by Ren the SAT'er on

Replies to: math question

  • 33653365 - Posts: 602 Member
    its A. i dont know how to explain it.. i can just do it in my head
  • spideyunlimitedspideyunlimited Registered User Posts: 976 Member
    1 ounce -> c cups
    8 ounces -> 8c cups
    d dollars -> 8 ounces -> 8c cups
    d dollars -> 8c cups
    divide by 8c throughout to get
    d/8c dollars -> 1 cup
  • ivyleague104ivyleague104 Registered User Posts: 698 Member
    You can use the the pick numbers method.
    Let say 8 dollars buys you 8 ounces, in which each ounce makes 2 cups.
    So that costs 1 dollars per ounce, which will make 2 cups.
    This is the same as .50 dollars to make 1 cup.
    Now plug in 8 for d, and 2 for c, and see which answer gets you .5.
    A. (8)/(8x2)= .5
    A is your answer

    (BTW if you use this method, you need to make c an integer greater than 1.)
  • arnocarnoc Registered User Posts: 324 Member
    Keeping track of units can quickly solve a lot of these problems. You know that dollars has to be in the numerator because your answer is in dollars per cup. This eliminates C. You know that cups has to be in the denominator, again, dollars per cup. This eliminates B and E. Between A and D you need to identify whether you should divide or multiply by 8, and since you have dollars given in "per 8 ounces" you would divide to get dollars "per ounce."
  • dchow08dchow08 Registered User Posts: 3,267 Senior Member
    Oh these are always confusing.

    Let's say it costs 80 dollars for 8 oz. That's 10 dollars for 1 oz. And each ounce makes 5 cups of coffee. So it costs 2 dollars per cup. Clearly I first did 80/8 , and then that divided by 5, which is the same as d/(8c).

    It's the same method as Ivyleague's.
  • AjjaredAjjared Registered User Posts: 74 Junior Member
    these are confusing. i always missed these until a teacher taught me a trick.
    It says "d dollars for 8 oz" which is the same as "$d/8oz."
    Next it says 1 ounce = c cups, so
    8 ounces = 8c cups
    you want cups not ounces so replace 8oz in $d/8oz with 8c, leaving

    d/8c. it's kinda weird method, but it works for me and many people at my school.
This discussion has been closed.