Welcome to College Confidential!

The leading college-bound community on the web

Sign Up For Free

Join for FREE, and start talking with other members, weighing in on community discussions, and more.

Also, by registering and logging in you'll see fewer ads and pesky welcome messages (like this one!)

As a CC member, you can:

  • Reply to threads, and start your own.
  • Post reviews of your campus visits.
  • Find hundreds of pages of informative articles.
  • Search from over 3 million scholarships.
Introducing a New Expert Content Section: Careers!

Meal Plans

matthewengelmatthewengel Registered User Posts: 23 New Member
edited June 2008 in Wesleyan University
Wesleying posted next year's meal plans, but they don't make very much sense to me.

Block 210 MEALS/$100 POINTS PER SEMESTER (averages 14 meals per week)
Block 165 MEALS/$275 POINTS PER SEMESTER (averages 11 meals per week)
Block 135 MEALS/$475 POINTS PER SEMESTER (averages 9 meals per week)
Block 285 MEALS/$50 POINTS PER SEMESTER (averages 19 meals per week) (with an additional cost of $300 per semester)

Could a current student explain that list (particularly how the dollar amounts seem to have no correlation with the number of meals)?
Any recommendations for freshmen are appreciated.
Post edited by matthewengel on

Replies to: Meal Plans

  • MLEVINE07MLEVINE07 Registered User Posts: 741 Member
    They are perfectly in correlation. 19 meals gives you the lease points, and 9 gives you the most. But I don't get why 19 meals costs $300 more. 10 Meals a weaek = $625 per semester? Weird.

    I might be going with 14 meals per week and just make breakfast for myself.
  • madjoymadjoy Registered User Posts: 625 Member
    These are different options for splitting up how you'd like to spend your meal plan.

    There are two ways to pay for meals on campus:
    - meals
    - points

    Meals can only be used at Usdan (the campus center) or at Summerfields, which provide good full meals. Points can additionally be spent at Weshop (the convenience store), Pi Cafe, Red & Black Cafe, Star & Crescent (an eating club), WesWings (eatery with sports bar atmosphere ish without the bar).

    So the more meals you have, the less points you'll have. It's a matter of what kind of balance you want. Freshmen tend to eat more at the cafeteria (which are much more social) and thus use more meals; upperclassmen often have apartments or houses with their own kitchens, and use all points so they can buy ingredients from Weshop and do their own cooking.

    Hope that helps! Probably you'll want the meal plan with the most points that you're allowed to have as a freshman.
  • momindeedmomindeed Registered User Posts: 11 New Member
    What's confusing me is - what can you do with 100 points/semester? Even the high end comes to about $30/week - less than $5/day. Is that enough to eat on? Last year's plans, according to the bonappetit page on the Wes website, offered a range of 686 - 1016 points / semester versus the 100 - 475 in this list. Or is a la carte eating cheaper than I realize?
  • johnwesleyjohnwesley - Posts: 4,610 Senior Member
    I'm pretty sure the points are in addition to the cost of each meal. But, I could be wrong. :/
  • WeskidWeskid Registered User Posts: 1,288 Senior Member
    what can you do with 100 points/semester?

    Not much, to be honest. With 14 meals per week, that plan is clearly expecting you to eat at Usdan or Summerfield’s every day for lunch and dinner, with the points serving to get the occasional coffee from Pi or Ramen from WesShop. It’s actually more like the plans that existed when I (2010) was a Freshmen, where some Freshmen had no points at all, IIRC (or at least close to it).

    I wouldn’t suggest it. Almost no one eats 14 meals per week.

    In general, the reason these plans offers less points than any of the ones from this year, is that no plan this year had so many meals (I think the largest plan had 8 meals). $30/week with 9 meals might be a little tight, but would generally be fine (esp. since many people pay cash for at least one meal a week by ordering in, going out, going to the deli, etc).

    However, for those who really want to focus on the points-oriented meal places, the all point plan (for Jrs and Srs) is clearly the way to go.
  • jumble_jjumble_j Registered User Posts: 261 Junior Member
    It all depends on how much/where you want to eat. I know a lot of athletes end up getting more meals, because they can go to Usdan and eat three trays full of food while only using up one "meal." So, if you're a really big eater, you will want to have more meals, because that will be the cheap way to get lots of food.

    Having more points as opposed to meals gives you more flexibility in where you eat, because you can just grab things a-la-carte rather than needing to go sit down at Usdan or Summerfields. You can still use points to pay for meals at those places (upperclass students do, when they go to dining halls), you just have the option of going elsewhere.

    If I were a frosh, I'd go for the block 135 plan (about 9 meals/week). My frosh year, we had to either have 12 or 14 meals a week, and some negligible amount of points. Everyone got the 12 meal/week plan, and I don't think most people used all those meals every week. I certainly didn't. It can be hard to make it to the dining hall that many times at the appropriate hours. Now, the food is much better, so there's more incentive to go, but still. Also, the block plan is better because you don't lose your meals at the end of the week, but like I said, you can always supplement with more points.
  • wraider2006wraider2006 Registered User Posts: 1,162 Senior Member
    Make sure you take a tupperware container or backpack and fill it with food on the way out. You'll thank yourself when you wake up at 3am in the morning and there is nowhere to eat. Or you don't want to spend another meal for breakfast.

    Those points get spent pretty fast.
  • momindeedmomindeed Registered User Posts: 11 New Member
    How many points does it take to buy a meal at Usdan?
  • jumble_jjumble_j Registered User Posts: 261 Junior Member
    It depends. Breakfast is the cheapest, lunch is more, and dinner is the most expensive. The prices might change for next year, and I don't really remember what they were this year. Breakfast was around $5.50, lunch was $7.50 or so, and dinner was $9.25, I think. Someone correct me if I'm remembering incorrectly.
  • tkoo888tkoo888 Registered User Posts: 8 New Member
    So, is a "point" equal to a dollar? If something costs $5, does it cost 5 "points"?
  • jumble_jjumble_j Registered User Posts: 261 Junior Member
    Yeah, they're equivalent. People might say they're not, because of the "dining fee," which means that even the all-points plan costs more than the actual number of points you get. However, in terms of buying things, points are equal to dollars.
  • matiseijasmatiseijas Registered User Posts: 41 Junior Member
    There's something I don't understand!

    Can somebody enlighten me please?

    -Example:
    Block 210 MEALS/$100 POINTS PER SEMESTER (averages 14 meals per week)

    According to this 210 meals equals to a 14 meals per week average.
    How the heck do you get to that number??

    210/6 = 35 -> So that would be 35 meals per month...

    Now... 35/4 = 8.75 -> So that's roughly 9 meals a week!

    Where are they getting those 5 extra meals from????
  • momindeedmomindeed Registered User Posts: 11 New Member
    I believe it is 210 meals / semester divided by 15 weeks / semester = 14 meals / week. There are not 6 months in a semester.
This discussion has been closed.