Welcome to College Confidential!

The leading college-bound community on the web

Sign Up For Free

Join for FREE, and start talking with other members, weighing in on community discussions, and more.

Also, by registering and logging in you'll see fewer ads and pesky welcome messages (like this one!)

As a CC member, you can:

  • Reply to threads, and start your own.
  • Post reviews of your campus visits.
  • Find hundreds of pages of informative articles.
  • Search from over 3 million scholarships.

Word of warning: fees

Anarchy45Anarchy45 Registered User Posts: 165 Junior Member
edited June 2006 in Syracuse University
Well, I was just recalculating my finances, and see that we have all been screwed out of another unnecessary $300:

The finaid prospectus I received dated 5/26 lists the fees as being $1150, but they end up being $1450. I don't see how these would change in the span of a month, but they certainly have. So you had best logon to MySlice and go over everything once more
Post edited by Anarchy45 on

Replies to: Word of warning: fees

  • PapersignalsPapersignals Registered User Posts: 138 Junior Member
    I'm also concerned about my finances/tution. Since we're on this topic, what's your advice on saving and not wasting money? I'm thinking about getting a campus job this coming year, saved up all my change for laundry, plan not to eat out constantly, etc.. Just want some input.
  • Anarchy45Anarchy45 Registered User Posts: 165 Junior Member
    You can save yourself a fortune by buying your class books as you need them, rather than buying them all at the start of the semester. I got a 3.5 cumulative GPA and LITERALLY didnt crack a book more than twice (for a total of 15 pages of reading) - maybe I'll read em some day. And while I'm sure you will want to do a bit of studying for your classes, I would just suggest you buy them as you need them. Sometimes professors will make you buy a $60 book, and will only use 1 chapter of it. You can also try buying them online off Amazon, B&N, or (preferably) ebay.

    Food is mostly paid for through your meal plan, and you should also have a few bucks extra on there ($260?) for "superfood" which you can spend at the university snack bars, the nighttime fastfood joints in the dorms, the Schine and Kimmel foodcourts, and the 2 university bodegas (Foodworks, located in Watson Hall and Dellplain).

    Laundry is a total pain in the ass - we have something called Laundryview (www.laundryview.com) that allows you to check the machines, so you dont have to wait in line for an hour while people hand them off to their preppy little friends while you've been waiting 25 minutes. There is a laundry service called LazyBones that will do a certain amount of laundry for you, and return it the next day clean & folded - but they run upwards of $150 for 10lbs a week. I hate doing laundry so much, though, that I am gonna suck it up and just pay them. (I was doing laundry once every 4 weeks, when I finally had no clean clothes left, and would take up 7 washing machines - then spend 2 hours folding it all).

    The Marshall St. food joints are pretty cheap, so eating pizza and ice cream and munchies a few times a week shouldnt be a problem.

    Another thing to avoid is the university bookstore. Sure, its convenient, but the prices are usually quite high (though not always). The CVS on Marshall St. is also expensive, but you can usually find stuff cheaper than at one of the bookstore locations. Better yet, go shopping downtown. The ghetto corner stores on Salina St and Clinton St are very cheap

    Booze is always popular too - parties will run you $4-5 for all-you-can-drink, which is cheaper than getting one of the homeless guys to buy you and your friends a 30-rack. Just go early, stand around the keg and drink till you're good, and then go enjoy the party. If you aren't totally wasted by the end of the night, grab a few extra cans of beer and hide em in your coat or something, so you'll have some for later :-)
  • melosyracusemelosyracuse Registered User Posts: 663 Member
    im prolly gonna have to pay the laundry people. i have no domestic skills whatsoever.
  • FaleeneFaleene Registered User Posts: 168 Junior Member
    haha wow i never considered laundry to bea problem b4, except for the fact that i'm usually too lazy to put them away afterwards lol. wow every 4 weeks Kaylen? It's more like 2 for me, despite the number of clothes i have. Btw, there's a "textbook reservation program" specifically for freshies and they i can save 25% by choosing used books--would u say that's reasonable, or should i resort to ebay?
  • FaleeneFaleene Registered User Posts: 168 Junior Member
    omg kaylen! should i rent a locker!?
  • Anarchy45Anarchy45 Registered User Posts: 165 Junior Member
    Well as I said earlier, you will probably end up not using at least a few of your textbooks. The ones I wasted money on and never read - well, maybe I'll read them some day when I retire. All the parties and pizza that I could have better spent that money on....<*day-dreams*>

    What do you mean by rent a locker? In the gym? If that's what you mean, and you plan on using it frequently, then go for it.
This discussion has been closed.