bevo bucks/dine in dollars

<p>Well, only $1400 is actually going to dine in dollars, and $300 for Bevo Bucks. That’s $1700 for food. The rest of your housing bill was for actual housing (and taxes, and internet, etc).</p>

<p>I don’t think I could feed myself 3 square meals a day from late August to early May (minus winter break) and have it cost under $1700. I’m not talking a pop tart for breakfast and a ham sandwich for lunch. I’m an athletic guy who eats 3500 calories a day and needs that much just to maintain my weight. I need full, complete meals with fruits and vegetables, breads and meats, etc. This is what I can get at school.</p>

<p>Last year, I ate lunch and dinner at an all you can eat dining place (the cheapest option, FYI) every M/T/W/Th. I only ate lunch on Friday and went out to dinner. I also ate lunch on Saturday and Sunday and went out to eat for dinner those nights.</p>

<p>I ran out of dine in dollars in March, and had to add $350 or so for the remainder of the year. We only got $1300 dine in dollars last year though, although prices may change this year since we are getting $100 more. I ended up with 62 cents left the day I moved out, it would out very well (although I planned it well in the last week of school so that I wouldn’t waste money by having it left over, since I wouldn’t be able to use it again until August).</p>