<ol>
<li>Each person has a mean weight of 190 and SD of 10. </li>
</ol>
<p>My mistake was multiplying 4 to each of the statistics. However, that gives me a wrong answer because the context of the problem states, “Suppose the distribution of adult males who rent boats…,” which means that we assume that the given data are parameters (statistics of a population). </p>
<p>Therefore, 800/4=200 and since 4 is the sample size, SD =10/sq4=5. So, normalcdf(200,10^99,190,5)=.02275. A is the answer.</p>
<p>Or another variation. You can multiply 4 to each of the parameter, but since there’s still the sample size, SD=40/sq.4=20. So, normalcdf(800,10^99,760,20) </p>
<ol>
<li>You can solve this similarly to the second variation for number 7.</li>
</ol>
<p>4(SD)x10 (number of bars within the box)=40. Since there is a sample, you have to find the SD for the sample size: 40/sq10. From here, you have to combine the SDs of the weights of the bars and the box, so sq((40/sq10)^2+8^2)=sq224. </p>
<ol>
<li>A) y=-5.0+3.0(5)=10 good
B)y=3(5)=15 not good
C)y=5.0+2.5(5)=17.5 not good
D)y=8.5+.3(5)=10 good
E)y=10.0+.4(5)=12 Not good</li>
</ol>
<p>So, you have the choice between A and D. The last step is this:</p>
<p>b=rs(y)/s(x)=r(10/4)=5r/2</p>
<p>So, b has to be between -5/2 and 5/2 since the range of r is -1 and 1. The answer is therefore D since .3 is within the range</p>
<ol>
<li>(d) Because George and Michelle used the same questionnaire, their results will
generalize to the combined population of their friends. </li>
</ol>
<p>This reasoning is false because their results are being compared by two different population and combining the population will not tell you the result. I’m shaky on this reasoning though.</p>