Olive Garden’s ‘pasta passes’ for sale on eBay for as much as $4,500

MOWC #13–I used to listen to Cousin Brucie when I was a teenager. He must be pretty darn old!

I really want pasta now…

Cobrat, for the all-you-can-eat meat, what you want is a Brazilian churrascaria! Endless rounds of grilled meats on big swords brought to the table. It’s a vegan’s nightmare.

Don’t fill up on the hearts and kidneys though, or you won’t have room for the sirloin and filet mignon steaks, lamb chops, sausages and roasts that come later.

I’m more interested in Cousin Brucie. Many evenings listening to him as a kid, with my real cousin. We thought we were on top of the world.

This OG thing is great free advertising for them. Some media running with a “story.” Yeah, right.

But over on Amazon, there’s often discussion of prices that are totally unrealistic. Say, something that could be worth $100, will sell fast at $70, but priced there at $2000. No one knows the reasoning, but consensus is the seller isn’t interested in selling, is on hiatus, is out of stock, whatever, but still wants the attention.

And attention is just what OG got.

And, sorry, but now here on CC, too.

Cousin Brucie is as great as ever! Channel 6 on satellite radio!

=))

If OG paid me $4500 I might go eat there again. So many better places to get Italian food.

I still get a kick out of their old Tuscan cooking school commercial from years ago… it’s soooo cheesy. :slight_smile:

https://www.youtube.com/watch?v=V7yGc2LpX-8

They figure (rightly) that something like this is a publicity stunt, that few people could eat their pasta like that every meal for two weeks (and actually, unless my math is bad, it isn’t that great a deal…if it is 10 bucks if you don’t have this, that is 70 a week or 140…so you save 40 bucks roughly). If you don’t do 4 meals on this plan, they basically get for that 100 bucks what you would pay by itself (10 bucks a meal), if you miss more, then they are making money on the plan. They also are banking you won’t just eat the pasta and will order other things (maybe an appetizer), plus if you drink anything but water they make out, because the margin on booze and drinks is a lot higher than food. Not to mention that pasta cooked in bulk is a pretty cheap food, and it is a win/win.

Not to mention it is olive garden italian food, which is not exactly great, there are Pizzeria/restaurants near me that have real italian food with the pasta at roughly the same price, and it is good.

@musicprnt The pass is good for 7 weeks, not that I’d care to eat it myself.

doh…I have to learn to read, comes under the “err, Davy, use a cotter pin” kind of thing lol

I love those places and have tried them in the Boston and NYC areas. Also, even if it isn’t all-you-can-eat, they price it by weight so one can get more for one’s money by loading up on the meats* and fruits while minimizing the amount of grains and veggies.

Unfortunately, the nearest one to my current location is well out of my way. May need to arrange a get-together among friends to check the place out.

  • Making sure there's no large heavy bones.

I read an article about a guy who did the OG $100 pass last year. It was actually a good review about the good/bad/ugly. He had some way of doing it so he got both lunch and dinner out of it every day, and tried all kinds of combinations of the pasta and salads. There is a way to do carry-out, so you don’t have to sit there and pay for drinks or service. He admitted he was quite tired of it after 7 weeks, but certainly got his money’s worth.

I couldn’t eat there for 7 weeks but I do like their Tiramisu. They have been doing the buy 1 meal take 1 home deal. (I wonder if consumers could still do that with this pass. I am just thinking of all the calories I’ve saved by not buying this pass. I hope this includes the soup/salad/breadsticks.

I remember reading about Times Square Olive Garden charging $400/person on New Year’s eve.
http://www.usatoday.com/story/money/nation-now/2015/12/29/olive-garden-times-square-charging-400-new-years-eve-tickets/78009074/

I thought the “buy one get one” was at Mangiannos. DH comes home from dinner meetings with extra meals. Haven’t set foot in an Olive Garden in many years, so don’t know their policies.

The math seems faulty. 7 weeks is 49 days, with 2 meals a day, it would still cost someone $980 to pay for each meal?

100% compliance with the maximum number of possible meals is probably never going to happen for most of those buyers, so Olive Garden will still come out ahead, I’m guessing.

OG also has a buy one meal/take one meal promotion. This 7 week pass doesn’t include the entire menu, and only some meals are on the BOGO menu (and the ‘take one’ menu is even more limited). I’ve done the BOGO, and the second ‘meal’ is a dish of pasta, that you’d probably pay about $5 for in the deli at a supermarket (except Whole Foods, where you’d pay $9).

If the $100 pass were a big loser for Olive Garden, they wouldn’t be doing it for the third or fourth year, would they? I bet is a break even type of promotion. On a few die hards who eat 50 or more meals on the pass, they lose money. On others, the passholder may bring in others to dine, not use the card much, buy drinks or extras.

Plus it’s all about the free advertising. We’re even discussing it here on CC of all places. Ask Drumpf how much that free advertising is worth. :wink:

BOGO doesn’t apply to the pass.

I just looked up the passes. They are now dine in only but do include coke products for everyone at the table. That could be a savings of $10/meal if 4 people order cokes!

The $4500 ebay ones were a charity auction, put on ebay by Olive Garden.